Rodinná dynamika po narodení bábätka

Pár na káve

Rodinná dynamika sa pri narodení nového bábätka navždy zmení. Zrazu je vás o jedného viac a vaša pozornosť sa taktiež mení. Zmeny, ktoré po narodení bábätka nastanú, sa dotýkajú vášho vzťahu, vášho imidžu, ale aj spánku, a v neposlednom rade, samozrejme, aj intímneho života. Prezradíme vám, že dobrá komunikácia je v tomto prípade naozaj veľmi dôležitá.

Zmeny v partnerskom vzťahu

Predtým, ako sa bábätko narodilo, ste mali ako partneri na seba veľa času. Možno ste spolu pozerali večer filmy, ráno dali spoločnú kávičku, pričom spoločnú intimitu nikdy nebolo nutné plánovať. Spontánnosť bola jednoducho prirodzená. Každopádne, po príchode bábätka je veľmi jednoduché sa vžiť do úlohy matky a otca. Často však pri tomto novom spôsobe života zabudnete na to, že ste začínali ako partneri. 

Bábätko ako stredobod pozornosti

Keď sa bábätko narodí, rýchlo sa stáva stredobodom pozornosti. Je to prirodzená záležitosť. Avšak nezabúdajte, že dieťa je to, čo váš vzťah posunulo ďalej a prinieslo vás bližšie k sebe.

Veľmi dobre mienenou radou je preto nájsť si aj popri dieťati čas na váš partnerský vzťah. Dajte si spoločnú kávu, odbehnite spolu do obchodu len vy dvaja, robte jednoducho čokoľvek, čo ste robili predtým. Ak máte šancu, zverte bábätko niekomu na hodinu a povenujte sa partnerovi. Bude to nevyhnutné dobitie bateriek a doplnenie vašej lásky.

Ďalšia partnerská dohoda je dať si pár chvíľ počas týždňa, kedy je každý partner sám. U mám to býva väčšinou neprerušená dlhá sprcha, alebo chvíľka času v tichu s knihou či podcastom. Otecko zatiaľ môže ísť s bábätkom na prechádzku, prípadne sa môže hrať s bábätkom vo vedľajšej izbe. Mamy vedia, že aj pár minút pre seba je dostatok času na oddych a príjemné rozptýlenie.

Rodina s bábätkom
Rodina s bábätkom

Vzájomná pomoc

Novopečené mamičky, vieme, že je jednoduché si zapamätať, kto naposledy prebaloval, kto umyl riad, kto navaril. Skúste si to odpustiť a pomáhať si navzájom kde a kedy sa dá.

Častokrát sa stretávame s tým, že muži nevedia, s čím vám môžu pomôcť. Tu je potrebné vedieť to dostatočne odkomunikovať. Nebojte sa vysloviť nahlas, že potrebujete s niečím pomôcť. Muži vám nevedia čítať myšlienky, to už isto viete, a tak im sem tam treba narovinu povedať, čo by vám vlastne pomohlo. 

Užívajte si to

Radujte sa s partnerom z novej rodinnej dynamiky. Užívajte si bábätko a nezabúdajte ani na samých seba. Ako sa hovorí, z prázdneho džbána nenaleješ. Áno, ste v ťažkom, ale zároveň v nesmierne prekrásnom období. 

V prípade, ak sa vám článok páči, prihláste sa na odber nášho newsletteru, v ktorom vždy nájdete najnovšie články a štúdie pripravené s odborníkmi v oblasti výchovy a starostlivosti o dieťa. Spolu s newslettrom od nás obdržíte zľavu 10 % pri každom nákupe v našom E-shope a budete informovaný o akciách a súťažiach na našej stránke.

Scroll to Top