Nočná rutina pre lepší spánok bábätka a detí

Nočná rutina pre lepší spánok bábätka

Už od narodenia je u detí vhodné zaviesť pravidelnú nočnú rutinu. Pre bábätká a deti je kľúčové mať dennodennú pravidelnosť, ktorá v nich zanecháva pocit istoty. Vedia, čo ich čaká, celý postup i nastavený plán. Keď sú dobre nastavené uspávacie rituály, nočná rutina prebieha plynule a dieťa ľahšie zaspáva. 

Uspávacie rituály

Uspávacie rituály budú úspešné iba v prípade, ak bude rutina vyzerať každý večer rovnako. Dieťa sa tak naučí spoznávať isté aktivity, ktoré nevyhnutne patria k večierke. Ak náhodou aj cestujete, je dôležité dodržiavať tú istú rutinu, ako najlepšie viete. Dieťa tak bude mať istotu z toho, čo pozná, a to aj napriek tomu, že je v novom prostredí. Ľahšie sa potom večer ukľudní a aj spánok bude plynulejší. 

Existuje veľa aktivít, ktoré môžu byť súčasťou nočnej rutiny. Samozrejme je dôležité, aby ste vybrali aktivity, ktoré budú vaše dieťa ukľudňovať. 

Kúpeľ/Sprcha

Príjemný teplý kúpeľ s NVEY Baby jemnou penou do kúpeľa a upokojujúcou vôňou prírodnej levandule pomôže vaše dieťatko ukľudniť a pripraviť ho tak na spánok. Pri sprchovaní môžete taktiež použiť NVEY Baby jemný sprchový gél, ktorý dokonale umýva a zároveň hydratuje. 

Ak sa vaše dieťatko pri kúpeli čí sprche zvykne rozblázniť, môžete nechať kúpeľ na ráno. V tom prípade je dobré umyť mu aspoň ruky a tvár. 

Masáž 

Ďalšou veľmi dobrou pomôckou pri ukľudňovaní dieťaťa je masáž. Nielenže je veľmi vhodná pri rastových obdobiach, ale aj pri prekrvení a uvoľnení svalstva. S pomocou NVEY Baby jemného telového mlieka môžete dôkladne vymasírovať vaše bábätko. Ako robiť detskú masáž, si môžete prečítať v článku: Masáž pre bábätká: Aké sú jej benefity?

Nočná rutina pre lepší spánok bábätka
Masáž je veľmi vhodná pri rastových obdobiach, ale aj pri prekrvení a uvoľnení svalstva.

Umývanie zúbkov

Náuka o dobrej zubnej hygiene je veľmi dôležitá, a to už od skorého veku. Dieťaťu by sa mali začať umývať zúbky, akonáhle vyrastú. Ani nočná rutina by sa teda nemala obísť bez umytia zúbkov.  

Pyžamo 

Na základe veku vášho bábätka ho môžete ho do čistej plienky, alebo mu ponúknuť, nech ide ešte pred spaním na toaletu. Dieťaťu následne pomôžte obliecť sa do pyžama. Pre bezstarostnejší priebeh mu môžete ponúknuť, nech si vyberie jedno z dvoch pyžám. Takto podporujete a trénujete jeho rastúcu nezávislosť. 

Zahrajte sa tichú hru 

Aby mal rodič šancu tráviť viac času so svojím dieťaťom, môžete sa zahrať v izbe tichú hru. Staršie detičky majú rady skladačky, puzzle alebo kartové hry a mladším bábätkám stačí skrývačka za rukami. Môžete počítať do 10, alebo si recitovať abecedu. Nemusí to byť nič náročné. Hlavné je, aby to dieťa neprestimulovalo, ale naopak, ukľudnilo.  

Rozprávajte sa

Ďalšia dobrá príležitosť, ako dať svojmu dieťaťu svoju úplnú pozornosť, je pri rozprávaní. Ak dieťatko ešte nerozpráva, je to krásny čas, počas ktorého môže počúvať váš hlas. Najlepšie je si porozprávať, čo ste robili počas dňa

Ak je dieťa už väčšie a dokáže tiež participovať, môžete sa ho spýtať, čo bolo to najlepšie a to najhoršie počas jeho dňa. Deti často majú svoje obavy a niekedy aj strach a je lepšie si o tom porozprávať pred spaním, aby mohli večer lepšie zaspať. 

Nočná rutina pre lepší spánok bábätka
Ďalšia dobrá príležitosť, ako dať svojmu dieťaťu svoju úplnú pozornosť, je pri rozprávaní.

Prečítajte si rozprávky

Deti milujú rozprávky. Veľakrát si dokonca pýtajú tie isté stále dokola. Je to čas, kedy môžete byť spolu a pomáhať im vytvárať ich imaginárny svet. Dieťa sa zároveň podučí novým slovám. 

Každý večer môžete dať dieťaťu na výber malé množstvo knižiek. Znova je to šanca, ako podporiť jeho detskú nezávislosť. 

Zaspievajte si pesničky 

Uspávanky pomáhajú ukľudniť ospalé dieťa a uľahčiť mu tak zaspávanie. Vaše dieťa zbožňuje váš hlas a hlas vášho partnera. Môžete mu taktiež pustiť uspávanky pomocou hračky či prehrávača.

Niektorí rodičia si dokonca nahrajú vlastný hlas a v prípade, keď niekto iný uspáva vaše dieťa, si môže pesničku vypočuť. 

Lúčenie – Prajeme si dobrú noc

Vaše dieťa sa môže pred spaním rozlúčiť s hračkami alebo zo zvieratkami. Dávajte však pozor, aby túto príležitosť dieťa moc nezneužívalo a aby si tak neprešvihlo svoj čas na spánok. O prehnanej únave si môžete prečítať v článku 4 Dôvody, prečo vám nejde uspať bábätko.

Rada na koniec

Vyberte si rutinu s aktivitami, ktoré vám a vášmu dieťaťu vyhovujú. Rutina by mala byť dostatočne dlhá, ale nie pridlhá, aby si dieťa zvyklo na tento čas večera a naučilo sa, že je čas pripraviť sa na spánok. Dobrý spánok podporuje dobrý vývin dieťaťa. 

Nie vždy sa dá dieťaťu ľahko zaspať. Veľakrát sa objavia rušivé faktory, ktoré prekážajú dieťaťu zaspať. Buďte trpezliví a pozorovaním dieťaťa sa naučte spoznávať, kedy má vaše dieťa ťažšie obdobia.

Scroll to Top