Najsilnejšie puto sa vytvára hneď po narodení – SKIN TO SKIN kontakt

Skin-to-skin kontakt

Čo je to SKIN TO SKIN kontakt

Počuli ste už o SKIN TO SKIN kontakte? Je to názov pre prvý dlhý dotyk rodičov s dieťaťom krátko po pôrode a následnom umytí novorodenca. Niekoľkominútové bábätko je položené priamo na matkin prsník alebo otcov hrudník. Je to nezabudnuteľný a mimoriadne silný moment, ktorý okamžite vytvára puto medzi rodičom a dieťaťom.

Počas tehotenstva je dieťa k matke fyzicky najbližšie.

Ako to všetko začína?

Počas tehotenstva je dieťa k matke fyzicky najbližšie. Dostáva od nej teplo, stravu, kyslík a všeobecnú ochranu. Hneď po pôrode sa však dieťa ocitne bez spomenutých potrieb, čo u neho vyvolá stresovú situáciu. Veľa štúdií ukázalo, že bezprostredný kontakt matky a dieťaťa po pôrode, má priaznivé účinky pre obe strany. Spokojné je dieťa i samotný rodič. Keď je nahé dieťa priložené na hruď rodiča SKIN TO SKIN, získava pocit pohodlia, tepla a bezpečia. Je to v danom momente najbližší fyzický a emocionálny kontakt rodiča s dieťaťom.

Matka a otec tiež čerpajú veľa výhod z dotyku SKIN TO SKIN.

Aké sú výhody SKIN TO SKIN kontaktu?

Po dotyku sa dieťa upokojí, upraví sa mu činnosť srdca i telesná teplota. Vytvárajú sa mu podmienky pre lepšiu adaptáciu s vonkajším svetom, mentálny i fyzický rast. Dieťa prejavuje väčší záujem o jedlo, naštartuje sa mu trávenie a cez materské mlieko si buduje imunitu. Imunita a prevencia pred infekciami sa tiež buduje prenášaním vhodných baktérií od rodičov na dieťa a späť. 

Matka a otec tiež čerpajú veľa výhod z dotyku SKIN TO SKIN. Matke sa spúšťajú hormóny oxytocín a endorfín, ktoré podporujú materinský inštinkt, vyvolávajú dojčenie a zároveň ju upokojujú po samotnom pôrode. Znižuje sa riziko popôrodnej depresie a matkino telo začne lepšie vytvárať správne protilátky pre dieťa. Otec dotykom SKIN TO SKIN tiež pomáha dieťaťu budovať imunitu, podporuje vývin mentálneho a fyzického rastu a navzájom si budujú krásny vzťah.

Scroll to Top