Masáž pre bábätká: Aké sú jej benefity?

Masáž dieťatka

Pre mnohých rodičov je masírovanie bábätka pomerne ľahká a intuitívna záležitosť. Od skorých začiatkov rodičia utešujú svoje deti hladkaním chrbátika, bruška a nožičiek. Dôležité je, aby rodičia použili dotyk s láskou, citom a jemnosťou. Detská masáž je vhodná nielen pre novorodencov a dojčatá, ale aj pre batoľatá a staršie deti.

Aké sú benefity baby masáže?

Baby masáž má veľmi veľa pozitívnych vplyvov na detské telo a jeho vývoj. Medzi fyzické benefity patrí podpora rastu a vývinu, lepšie prekrvenie svalstva, posilnenie imunity, naštartovanie trávenia a zlepšenie spánku. Masáž môže tiež pomôcť uľaviť bolestiam bruška spojeným s kolikami alebo vetrami. Rodičia i deti si pri masírovaní nielen oddýchnu, ale zároveň si navzájom budujú vzťah.

Na masáž si treba nájsť čas, vytvoriť príjemné prostredie pre dieťa a pozorovať, čo sa mu páči a čo nie. Vhodné je zapojiť masáž do každodennej rutiny po kúpeli v teplej miestnosti, kde sa dieťa cíti pohodlne a bezpečne. Malé telíčko je unavené po celodennej záťaži, počas dňa aj myseľ dieťaťa nasáva obrovské množstvo nových informácií. Jemné a láskavé dotyky rodiča zrelaxujú namáhané svalstvo a ukľudnia detskú myseľ. Dieťa sa láskavou a jemnou masážou pomaly pripraví na spánok.

Masáž začína od chodidiel smerom k nožičkám.

Ako správne masírovať?

Masáž začína od chodidiel smerom k nožičkám, potom sa presúva na bruško, hrudník, ruky a tvár, na záver prichádza chrbátik dieťaťa. Každá časť by mala dostať rovnomernú starostlivosť. Pätnásť minút symetrickej baby masáže denne bohato stačí. Rodičia by sa mali s bábätkom počas masáže rozprávať a vnímať jeho potreby. Ak dieťa začne plakať, je potrebné prejsť na inú aktivitu.

Pri masáži je veľmi dôležité použiť správny výrobok. Najlepší je produkt s relaxačnou vôňou, ktorá pomôže navodiť príjemnú atmosféru a upokojí dieťa. Priveľmi parfumované výrobky môžu dieťa zbytočne znervózniť a rozrušiť. Tiež si treba uvedomiť, že cez pokožku sa dostávajú do tela látky z masážneho oleja, mlieka alebo krému. Vyberajte preto pre vaše dieťa tie najvhodnejšie výrobky s najlepším zložením. Ideálne je, keď ide o výrobok prírodného charakteru bez parabénov a silikónov.

Scroll to Top