Kúpanie dieťaťa je dôležité: Umýva, uvoľňuje a pripravuje dieťa na spánok

Kúpeľ dieťatka

Prvý týždeň po narodení dieťaťa je plný nových skúseností a zážitkov nielen pre dieťa, ale aj pre samotných rodičov. Medzi najkrajšie momenty patrí kúpanie, ktoré sa neskôr stane každodennou rutinou upevňujúcou vzťah medzi dieťaťom a rodičmi. Bábätko sa pri ňom zoznamuje s prostredím a zapája nové zmysly – dotýka sa vody a hračiek, počúva praskanie bublín a cíti vôňu detského šampónu alebo peny. 

V čase kúpeľa rodičia venujú dieťaťu maximálnu pozornosť a najviac priamych dotykov – skin to skin kontaktu. Dieťaťu sa znižuje tep a krvný tlak, čím táto rutina prináša oddych pre telo a myseľ. Bábätku sa uvoľňuje namáhané svalstvo a mentálne sa pripravuje na spánok. Po celý čas kúpania je dotyk rodiča s dieťaťom na prvom mieste, čím sa vytvára silné rodičovské a emocionálne puto.

V čase kúpeľa rodičia venujú dieťaťu maximálnu pozornosť a najviac priamych dotykov – skin to skin kontaktu.

Ako novorodenca správne okúpať?

Prvý týždeň od pôrodu je najvhodnejšie dieťa utierať navlhčenou jemnou špongiou alebo bavlnenou utierkou. Stačí, ak sa zameriate na ručičky, nožičky, tvár a intímne partie. Pupočná šnúra by sa nemala namočiť a čaká sa, kým sama odpadne. Intímne časti je vhodné čistiť po každej výmene plienky. Voda by nemala mať viac ako 38 stupňov, aby sme nepoškodili jemnú detskú pokožku.

Po odpadnutí pupočnej šnúry a zahojení „pupčeka“ môžu rodičia prejsť k samotnému kúpaniu vo vaničke niekoľkokrát do týždňa. Niektorí rodičia kúpu deti každý deň, odporúča sa však kúpeľ trikrát týždenne, maximálne každý druhý deň, aby sme nevysušili citlivú detskú pokožku. Príliš časté kúpanie môže mať za následok poškodenie jemnej detskej kože. Dbajte o teplotu miestnosti, kde sa dieťa kúpe. Nemala by byť príliš nízka, mohla by dieťa zbytočne stresovať. Ideálne je, keď je teplota v miestnosti minimálne 23 stupňov.

Každé dieťa reaguje na kúpeľ inak. Niektoré ratolesti si kúpeľ doslova vychutnávajú, iné zas plačú počas celého kúpeľa. Sledujte dieťa a pozorujte, čo sa mu páči a čo nie. Samotný kúpeľ nemusí trvať príliš dlho. Päť minút je dostatočný čas na to, aby sme dieťa umyli, skôr ako vychladne voda vo vaničke.

Každé dieťa reaguje na kúpeľ inak. Niektoré ratolesti si kúpeľ doslova vychutnávajú, iné zas plačú počas celého kúpeľa.

Kúpanie KROK za KROKOM:

  1. Pripravte si na kúpanie všetky potrebné veci: jemný detský šampón, telové mlieko, ochranný krém na zapareniny, jemnú osušku, plienku a čisté oblečenie. Nastavte teplotu miestnosti a vody vo vaničke tak, aby vyhovovala dieťaťu.
  2. Prineste dieťa do miestnosti a vyzlečte ho. Náš tip: Ak dieťa počas kúpeľa neustále plače, pri najbližšom kúpaní mu nechajte plienku. Bude sa cítiť oveľa bezpečnejšie.
  3. Pomaly položte dieťa do vody. Nohy namočte ako prvé a postupne ponorte do vody aj zvyšok tela. Nezabudnite jednou rukou pridržiavať hlavičku a krk. 
  4. Postupne namáčajte celé telo oblievaním a pozorujte reakcie dieťaťa. Hlavičku nenamáčajte. Namáčanie tela je dôležité, aby dieťa nevychladlo.
  5. Navlhčenou bavlnenou utierkou utrite dieťatku tvár. Pre utretie očí odporúčame použiť samostatné utierky, aby sme nepreniesli prípadnú infekciu z jedného oka na druhé. 
  6. Naneste jemný detský kúpací gél alebo mydlo, umyte detskú pokožku od nožičiek smerom ku krku a opatrne dieťatko opláchnite vodou.
  7. Vzhľadom na to, že prirodzene odchádza najviac tepla práve z hlavy, umývajte hlavičku ako poslednú. Navlhčite vlásky vodou, umyte ich jemným detským šampónom a opláchnite vodou.
  8. Po umytí osušte pokožku a vlasy dieťaťa bavlnenou osuškou. Po osušení naneste jemné telové mlieko a urobte vášmu dieťatku príjemnú baby masáž.
Scroll to Top