Koľko by malo bábätko spávať

Koľko by malo bábätko spávať

Každý rodič by mal najradšej bábätko, ktoré veľmi dobre spavá. Na to, aby ste vedeli posúdiť, koľko spánku vaše bábätko potrebuje, je dôležité sledovať isté náznaky spánku. Ďalšou pomôckou je zapisovať si, koľko a kedy bábätko spinká, aké nálady prejavuje a aké má správanie počas dňa či noci. Veľmi dobre zabehnutá nočná rutina, pri ktorej používate NVEY BABY prírodnú kozmetiku, je najlepšia zbraň. 

Dôležitosť spánku

Keď sa vaše bábätko budí 1 až 3-krát počas 12-hodinovej noci, budí sa s tým, že je hladné a vzápätí sa dobre napapá, po čom ľahko zaspí. Budí sa šťastné a dobre oddýchnuté, čo je indíciou toho, že malo dostatok spánku. Na druhej strane, ak sa vaše bábätko často budí, plače, málo sa napapá, je úzkostlivé, vyzerá unaveno a je nepríjemné počas dňa i noci, tak je prehnane unavené a nevyspaté. 

Aspoň jeden dlhý spánok

Po dvanástich týždňoch by počas noci malo bábätko mať aspoň jeden dlhý spánok (4 a viac hodín). Nasledovne by sa malo budiť každé 2,5 až 4 hodiny, aby sa najedlo. V tomto období je iba jeden dlhý spánok. Ak sa vaše bábätko budí každé 3 až 4 hodiny alebo aj skôr, je to indícia toho, že terajší rozpis spánku nie je dobre prispôsobený vášmu dieťaťu. Dieťa je príliš unavené, a tým pádom sa častejšie budí. 

Plán spánku

Každopádne, ak chcete, aby vaše bábätko spávalo lepšie, treba sa pozrieť na to, koľko spalo v posledných dňoch a urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste dohnali zanedbané spanie. Taktiež treba vedieť, že aj keď si myslíte, že vaše bábätko je dobrý spáč, to automaticky neznamená, že bude spať celú noc. Preto treba minimalizovať prehnanú únavu a mať nastavený dobrý plán spánku. Výrobky NVEY Baby používajú ukľudňujúce látky ako levanduľa a kamilky. Sú tak ideálnou výbavou pre novorodenca. 

Koľko by malo bábätko spávať
Výrobky NVEY Baby používajú ukľudňujúce látky ako levanduľa a kamilky. Sú tak ideálnou výbavou pre novorodenca. 

Náznaky únavy

Počas dňa treba dieťatko pozorovať a vnímať náznaky spánku a dať bábätko spinkať pri prvom náznaku únavy. Ak sa riadite tabuľkami, môžete si podľa veku pozrieť, ako dlho má byť bábätko hore a podľa toho ho dať spať, ak ešte neukazuje náznaky únavy. Náznaky únavy sú nasledujúce: zívanie, žmolenie očí, ťahanie uší, celkové spomalenie a ticho. Keď bábätko veľa plače, je nepokojné, mrzuté alebo hyperaktívne, naznačuje vám, že už je až prehnane unavené. 

Treba si všímať hlavne tie prvé náznaky únavy, ktoré nie vždy sú tak výrazné, a to sú spomalenie a ticho. Keď bábätko začne zívať, väčšinou je to už o 20 minút neskôr, ako je jeho čas na spanie. Bábätká, ktoré sú už staršie, okolo 5 až 6 mesiacov, veľakrát preskočia zívanie a žmolenie očí a preukáže sa až hyperaktivita. Vtedy už je neskoro. 

Veľakrát pomáha dobre zabehnutá rutina pred spaním. 

Ako dlho by mali byť bábätká hore v istom veku
0-2 mesiace 1 hodina
3 mesiace1,5 hodiny 
4-5 mesiacov2 hodiny
6-7 mesiacov2,5 hodiny
8-9 mesiacov3 hodiny
10+ mesiacov3-4 hodiny
13-18 mesiacov5-6 hodín
Celkový priemer času, koľko dieťa potrebuje spať, aby bolo dobre oddýchnuté 
0-3 mesiace 15,5-18 hodín
4 mesiace15 hodín
6 mesiacov14,5 hodín
9 mesiacov14 hodín
15 mesiacov13,5 hodín
2 roky13 hodín

*Niektoré deti potrebujú viac spánku a niektoré potrebujú menej, ale stále je to plus mínus 30 minút od priemeru

Scroll to Top