Čo robiť, keď vám bábätko nechce zaspať?

Bábätko nechce zaspať a plače

Môžeme si dovoliť povedať, že každá mamička pozná ten pocit, keď jej bábätko nie a nie zaspať. Frustrácia, vyčerpanosť, a niekedy aj totálne rezignovanie sú pocity, ktorým sa občas skrátka žiaden rodič nevyhne. Dieťatko nevie zaspať, a pritom pred chvíľkou ukazovalo všetky náznaky toho, že je unavené. Kde je problém? Aké sú príčiny a čo môžeme spraviť, aby zaspalo?

Aby bábätko dobre spalo

Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako vašej ratolesti jeho zaspávanie uľahčiť. Pripravili sme si pre vás niekoľko príčin, prečo sa bábätku zle zaspáva, aj s tipmi, čo robiť, aby zaspalo.

Ísť spať o 15 minút skôr

Dať dieťa spať o 15 minút skôr môže byť niekedy to najlepšie, čo pre neho urobíte. Môže sa vám totiž stať, že jeho čas na spánok prepísknete. Beháte po byte, snažíte sa upratať, najesť sa v rýchlosti, poskladať prádlo, alebo sa iba pozabudnete. Zrazu nastane jeho čas na spánok a vy to jednoducho nestíhate.

Ak je vám to povedomé, na ďalší spánok si na to treba dávať väčší pozor. Skúste si nastaviť budík a dajte dieťatko spinkať o čosi skôr ako zvyčajne.

Ísť spať o 15 minút neskôr

Sú dni, kedy dieťatko nemusí byť v čase, keď bežne chodievate do postele, úplne unavené. Učí sa nejakú novú zručnosť, alebo ho zaujímajú všetky veci naokolo. Je dosť možné, že si jednoducho potrebuje dokončiť to, na čom práve pracuje. Možno ho zaujala fľaša NVEY Baby a musí si ju zo všetkých strán popozerať.

V tomto prípade je potrebné spánok trošku oddialiť. Avšak, ak začne byť dieťatko nepokojné, je to náznak, že je správny čas ísť do postele.

Optimálna teplota v izbe 

Niekedy je bábätku teplo, a niekedy je mu zase, naopak, zima. Treba sa prispôsobiť ročnému obdobiu, a podľa toho dieťatko obliecť. Taktiež sami dobre viete, že čerstvý vzduch je najlepší, a tak v rámci možností si pred spánkom vždy skúste dobre vyvetrať.

Svetlo v izbe

Keď je slnečný deň, v izbe môže byť až príliš veľa svetla. Dieťa potom nedostáva signál, že by malo ísť spať. Buď si treba zaobstarať dobré žalúzie, alebo záclony. Niekedy stačí aj plachta a hneď je miestnosť pripravená na spánok.

Taktiež je dobré vypnúť rušivé svetlá. Keď je bábätko malé, tak ešte nevie rozoznať deň a noc, a preto je veľmi dobré v noci držať čo najväčšiu tmu, a cez deň nechať svetlo preniknúť do miestnosti. Takto si dieťa vytvára dobrý cirkadiánny rytmus.

Bábätko spí

Rituály pred spaním 

Deti excelujú, keď vedia, čo ich čaká. Aj preto je veľmi dobré zaviesť si rituály pred spaním. Večer je zahájenie rituálov podstatne jednoduchšie (kniha, kúpeľ, masáž, pyžamo). To isté by však malo platiť aj pre denný spánok.

Treba zahájiť omnoho kratší rituál, ktorý naznačí dieťaťu, že je čas spánku. Môže to byť prečítanie jednej knižky, krátka masáž bruška či čistá plienka. Jednoznačne ale odporúčame opakovanie týchto rutín, aby dieťa vedelo, že sa ide spať.

Keď má prosto zlý deň

Niekedy má iba vaše dieťatko zlý deň. Môže to byť chorobou, bolesťami, rastúcimi zúbkami, ale aj hocičím iným, čo by vám ani nenapadlo. Veď ani my nie sme dokonalí a nemáme každý deň nedeľu.

V týchto prípadoch, keď vnímate, že vaše dieťatko má obzvlášť ťažký deň, tak sa na to musíte vopred nastaviť. Skúste sa s ním viac pomaznať, zahrať, a byť jednoducho trpezliví. Bábätku pomôžete napríklad aj masážou s NVEY Baby krémikom. A pamätajte, aj toto ťažšie obdobie prejde. 

V prípade, ak sa vám článok páči, prihláste sa na odber nášho newsletteru, v ktorom vždy nájdete najnovšie články a štúdie pripravené s odborníkmi v oblasti výchovy a starostlivosti o dieťa. Spolu s newslettrom od nás obdržíte zľavu 10 % pri každom nákupe v našom E-shope a budete informovaný o akciách a súťažiach na našej stránke.

Scroll to Top