Ako meniť bábätku plienku?

Muž mení plienku bábätku

Niektoré mamičky vedia vymeniť plienku aj v polospánku a totálnej tme. Ale nie všetci začíname ako profesionáli. Čaká vás prvé prebaľovanie bábätka? Možno potrebujete pomôcť vy a možno chce pomôcť otecko, či vaša kamarátka. Ako teda na správne prebaľovanie bábätka?

Ako na prebaľovanie krok za krokom

Najskôr si treba pripraviť všetky potrebné veci tak, aby ste ich mali po ruke. Pripravíme si teda miesto na prebaľovanie. U nás sa osvedčila podložka s gumenou podšívkou, najmä, ak sa bábätko popri prebaľovaní pociká, prípadne pokaká. Stačí vám však aj mäkší uterák.

Výber správnych plienok

Nachystáme si aj plienku správnej veľkosti, suché a mokré handričky, a bariérový krém NVEY Baby 3 v 1. Pri výbere plienok sa riaďte hmotnosťou vášho bábätka. Ak ste dostali od svojho gynekológia či v pôrodnici nejaké vzorky, isto ich vyskúšajte. Najlepšie tak zistíte, čo vám a vášmu bábätku najviac vyhovuje.

Dôležitá je aj hygiena

Pred samotným prebaľovaním si treba vždy umyť ruky, aby sme nepreniesli bábätku zlé baktérie. To platí najmä v prípade, ak mu ešte neodpadol pupočník. Ten je vhodné pri prebaľovaní vždy adekvátne ošetriť, napríklad repíkom či gázičkou s lekárskym liehom či iným antiseptickým prípravkom.

Samotné prebaľovanie

Otvoríme plienku a pomocou nej, alebo nejakej suchej handričky, nahrubo odstránime nečistoty. Zabalíme plienku a dáme ju do odpadu. Máte u nás bonusové body, ak v tejto dobe zvládate plátené plienky.

Mokrou plátenou handričkou alebo vlhčenými utierkami vyutierame zadoček a okolie do čista. Nezabúdajte, že u dievčat čistíme smerom ku konečníku, nikdy nie naopak. Nakoniec treba všetko vyutierať do sucha, aby bábätku nevznikli zapareniny. Najlepšie, ako sa vyhnúť zapareninám, je nechať párkrát za deň vetrať riťku.

Ošetrenie zadočka

Keď už sme dovetrali, nachystáme si ďalšiu plienku a NVEY Baby zinkový krém. Ponatierame bábätku zadoček tak, aby nevznikali zapareniny, najmä pred nočným spaním.

Nadvihneme nožičky a podsunieme čistú plienku pod zadoček bábätka. Následne upevníme ušká na plienke tak, aby ho netlačili, ale zároveň tak, aby to nemalo moc voľné. U chlapcov nezabúdajme nasmerovať penis smerom dolu, aby plienka zbytočne nepretiekla.

Na záver si umyjeme ruky a sme hotoví.

Mamička s bábätkom s novou plienkou

Ako často sa menia plienky

Mnoho mamičiek rieši najmä zo začiatku otázku, ako často vlastne plienočky meniť. Plienky sa menia vždy podľa potreby, približne 6 až 8-krát denne. Vždy, keď je bábätko pokakané, treba mu plienočku prebaliť. Keď je plienka pocikaná, najviac to bábätku vadí pred spaním, prípadne pred papaním. Vtedy odporúčame takisto prebaliť.

Všetko chce svoj čas, a to platí aj pre prebaľovanie. Nezúfajte preto, ak vám to zo začiatku nejde podľa vašich predstáv. Postupne sa do toho isto dostanete.

V prípade, ak sa vám článok páči, prihláste sa na odber nášho newsletteru, v ktorom vždy nájdete najnovšie články a štúdie pripravené s odborníkmi v oblasti výchovy a starostlivosti o dieťa. Spolu s newslettrom od nás obdržíte zľavu 10 % pri každom nákupe v našom E-shope a budete informovaný o akciách a súťažiach na našej stránke.

Scroll to Top