4 dôvody, prečo vám nejde uspať bábätko

Spiace bábätko

1. dôvod – Prehnaná únava

Všetky problémy s detským spánkom sú do istej miery zapríčinené prehnanou únavou dieťaťa. Najčastejšie dôvody prehnanej únavy sú zle nastavené rutiny spánku. Bábätká potrebujú oveľa viac spánku ako dospelí alebo staršie deti. Čím viac je dieťa oddýchnuté, tým lepšie sa mu zaspáva, a tým lepšie a dlhšie spí.

Bábätká potrebujú skorší večerníček, medzi 17:30 až 20:00. Večerníček záleží na tom, kedy sa prirodzene bábätko budí, či spáva 11 alebo 12 hodín za noc a ako dobre spalo bábätko predošlú deň a noc. Okolo 3,5 mesiaca by ste mali mať dobrú predstavu o tom, kedy by bábätko malo chodiť spať. Ak sa bábätko budí každú hodinu až 3 hodiny v noci, to je náznak prehnanej únavy a zle nastaveného večerníčka. 

Prehnanej únave sa vyhnete, ak budete bábätko dobre sledovať. Žmolenie očí, ťahanie uší a zívanie sú náznaky, že bábätko malo už spať. Prvé náznaky sú spomalenie a ticho. Často sa stáva, že tie rodič ani nezastihne. Keď už je bábätko hyperaktivne, reve a ťažko sa ukľudňuje, dáva najavo, že je prehnane unavené. 

Prečo nejde uspať bábätko
Všetky problémy s detským spánkom sú do istej miery zapríčinené prehnanou únavou dieťaťa.

2. dôvod – Hlad/Rastové obdobie

Dvoj až trojmesačné bábätká zväčša spávajú veľmi dobre, aj keď samé nevedia ako. Vedia potiahnuť aj 4 až 8 hodín v kuse. Rodičia majú radosť z novorodenca a zvykajú si na prírastok v rodine.    

Okolo 3 až 4 mesiacov bábätko prejde veľkým rastovým obdobím. V tomto období veľmi pomáha detská masáž, pri ktorej môžete použiť NVEY BABY prírodnú kozmetiku. Bábätko sa začne častejšie budiť kvôli hladu, niekedy aj 3-krát počas 12-hodinovej noci a nevydrží dlhšie ako 4 až 6 hodín bez jedenia. Ak dieťa nie je prehnane unavené, nepotrebuje spacie pomôcky (okolo 3 mesiacov začína problém s cumľom/fľašou/prsom), väčšinou toto rastové obdobie prejde po týždni. 

Ďalšie rastové obdobie sa začína okolo 5,5 mesiaca až pol roka. V tomto prípade je potrebné, aby matka zaviedla tuhú stravu. Dieťatko začína byť aktívne a samé mlieko už nestačí na jeho zasýtenie. Dieťa potrebuje jesť každých 6 hodín. Keď bábätko jedáva 3 jedlá denne dodatočne s mliekom, začne v noci dlhšie spávať. Väčšina zdravých detičiek začne spávať plynule v noci okolo 8 až 12 mesiacov. Samozrejme je to individuálne, nakoľko je každé dieťa iné. Ak si dieťa pýta fľašu alebo prso, neznamená to, že je hladné, skôr, že sa na to spolieha, aby sa mu lepšie spalo.

3. dôvod – Úzkosť z odlúčenia, nový pokrok, choroba, rast zubov

Úzkosť z odlúčenia, nové pokroky, choroba a teploty u bábätka či dokonca aj bolesti zubov budú do istej miery narušovať spánok aj v prípade, že vie vaše bábätko dobre spať. Ak chcete minimalizovať narušenie detského spánku, musíte čo najlepšie, ako viete, pomôcť vášmu bábätku dostať sa cez tieto prekážky, a to čo najrýchlejšie. 

Bábätko treba pozorovať, keďže všetky tieto prekážky spôsobujú prehnanú únavu. Hneď pri prvých náznakoch únavy treba bábätko dať spinkať. Taktiež vieme, že nočný a denný spánok bude dosť narušovaný, a tým pádom menej plynulý. Prvá pomoc teda je, aby sme dali bábätko aj večer o niečo skôr spať a pokúsili sa dobehnúť alebo predbehnúť stratu spánku. 

Spokojné bábätko

4. dôvod – Spacie pomôcky

Spacie pomôcky, ako je hojdanie a kolísanie bábätka, kojenie k spánku, fľaša, cumeľ alebo spoločné spanie, sú iba krátkodobé riešenia narušeného spánku. 

Ak vaše bábätko odoláva spánku, trvá mu veľmi dlho, kým zaspí (30 až 40 minút a viac), často sa v noci budí a vy musíte celý tento proces opakovať, tak je čas na zmenu. Keď sa dieťa nevie samé ukľudniť, nechce spať, lebo by radšej s vami trávilo čas, alebo potrebuje cumeľ/fľašu/prso na to, aby spalo a tento kolotoč sa denno-denne opakuje, je čas popracovať na tom, aby sa odučilo týmto zvykom. 

Blízkosť rodiča

U 5 až 6-mesačných bábätiek je väčšinou blízkosť rodiča viac evidentná. Ako bábätko starne, je viac a viac bdelé a vníma svoje okolie. Časom vie odolávať spánku, aby mohlo radšej tráviť čas s rodičmi. 

Okolo 6 mesiacov začína byť spoločné spanie s bábätkom v spálni, presnejšie v manželskej posteli, ťažšie. V tomto veku sa začínajú bábätká viacej hýbať, čím narušujú nielen váš spánok, ale aj svoj. V tomto prípade je dobré, ak bábätko začne spať vo svojej postieľke a pridá sa k vám až nad ránom. 

Scroll to Top